Tarİhçe

Tarihçe

KEMAL DENİZ ŞTİ. LTD. kurulduğu 1941 yılından itibaren Müşterilerine hizmeti ilke edinen “deniz kitapevi” Lefkoşa’da merhum M. Kemal Deniz tarafından kurulmuştur.

  • Kıbrıs Türk Halkının eğitimi için 1974 yılına kadar, ticarethaneden çok, bir eğitim vakfı olarak hizmet vermiştir. Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesinde, eğitimin eksiksiz tamamlanması için gerekli tüm malzemelerin, yıllarca “deniz kitapevi” tarafından, hiçbir karşılık beklenmeden sağlanmıştır.

    1941’den 1973’e kadar Kıbrıs insanının kitap ve kırtasiye ihtiyacı M. Kemal Deniz tarafından karşılanmıştır. 1941 yılında M. Kemal Deniz tarafından Yenicami’de kurulan kırtasiye dükkanı, 1961 yılında Girne Kapısı’na taşınarak adını dahada geniş kitlelere duyurmayı başarmıştır.

    1974 Mutlu Barış Harekatı sonrasında kurumsallaşan şirketimiz, bir aile şirketi olarak faaliyetlerini genişletmiş, tüm yerleşim bölgelerinde şubeler açarak hizmetini yaygınlaştırmıştır.

    1992 yılında Lefkoşa Deniz Plaza, 1998 yılında Mağusa Deniz Plaza, 2003 yılında Girne Deniz Plaza, 2015 yılında Yenikent Deniz Plaza ve ülkenin çeşlitli yerlerinde bulunan 6 Deniz Shop ile toplamda 10 şubesiyle hizmet vermektedir.

    1941 yılında Deniz Bey ile faaliyete geçen “Deniz Ticarethanesi” günümüzde Deniz Plaza adı altında bir aile şirketi olarak yoluna devam etmektedir.